W owym mailu jest oficjalne stanowisko w sprawie koalicji PSL-u z PiS-em na poziomie powiatowym w Wieluniu podpisane przez przedstawicieli pięciu gminnych organizacji PSL w pow. wieluńskim.

Z pozostałych pięciu trzej prezesi wstrzymali się od podpisania, dwóch było przeciwnych. Stanowisko adresowane do Grażyny Ryczyńskiej, Macieja Brysia, Piotr Kędzi, Piotra Pawlaka i Andrzeja Stępnia krytycznie ocenia nową koalicję w powiecie. Oto jego pełna treść.

W związku faktem upublicznionym na briefingu odbytym w dniu 22 kwietnia 2024 r. o utworzeniu przez Was koalicji z wybranymi na radnych z list KW PiS w przyszłej Radzie Powiatu w Wieluniu - my niżej podpisani prezesi organizacji gminnych Polskiego Stronnictwa ludowego w powiecie wieluńskim wzywamy do odstąpienia od tej koalicji i do natychmiastowego zerwania podpisanej przez Państwa 20 kwietnia 2024 r. umowy koalicyjnej.

Zachowanie Wasze jest to przez nas i wyborców PSL nie do zaakceptowania. Żadne przesłanki nie mogą być nad hasłem, z którym szliśmy do wyborów parlamentarnych i samorządowych: „Albo Trzecia Droga, albo trzecia kadencja PiS”. Wasze działanie jest niezgodne z intencją wyborców, którzy na Was głosowali i prowadzi ono w bliskiej przyszłości do degradacji PSL.

Ciągle pozostaje możliwość stworzenia demokratycznej koalicji większościowej radnych PSL z innymi radnymi w Radzie Powiatu w Wieluniu bez udziału radnych PiS. W przypadku braku Waszej zgody na odstąpienie od zawartej koalicji- wzywamy Was do rezygnacji z objęcia mandatów radnych Rady Powiatu w Wieluniu.

Tak się jednak jak widzieliśmy wcześniej nie stało. A zatem koalicja PiS z PSL w powiecie weszła w życie z dniem 6 maja.