Internet |
|
Informujemy, że od 26 marca 2020r. nasze serwery DNS korzystają z listy ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami publikowanej przez CERT.pl
https://www.cert.pl/ostrzezenia_phishing/
Listę aktualizujemy automatycznie co godzinę.
W sieci dostępowej TVK WSM stosowane są następujące zabezpieczenia:
1. Blokada niektórych portów
2. Blokada szkodliwych domen (DNS Blackholing)
3. Wykrywanie i reakcja na ataki DDoS - Blackholing
Bezprzewodowy dostęp do Internetu w mieszkaniu to wygoda oraz w przypadku urządzeń typu smartfon lub tablet jedyny sposób połączenia z siecią domową. Jednak popularność tej technologii i fakt, że niemal 100% naszych Abonentów mieszka w domach wielorodzinnych powoduje problem z tłokiem w "eterze", czyli wzajemnych zakłócaniem się sąsiednich urządzeń.
Większość zgłoszeń dot. problemów w dostępie do Internetu jakie otrzymujemy to problemy z domowymi routerami i sieciami bezprzewodowymi.
Sieci WiFi standardu 802.11 b/g/n pracują w paśmie 2,4GHz. Do dyspozycji mamy 13 kanałów, jednak ich częstotliwości częściowo się pokrywają co powoduje, że tylko zestaw 3 kanałów nie zakłóca się wzajemnie (np. 1, 6, 11).
Z tego pasma korzystają również urządzenia Bluetooth, bezprzewodowe myszki i klawiatury, transmitery sygnału video, kuchenki mikrofalowe...
Nasze zalecenia:
- nie używać kanałów o szerokości 40MHz (czyli przepustowości >150Mb/s) - przy zakłóceniach z innych nadajników może to nawet pogorszyć osiągane prędkości niż je poprawić.
- wybierać kanały 1, 6 lub 11 (ew. 13) - w ten sposób lepiej działa wykrywania kolizji w sieci radiowej niż sytuacja gdy trzy blisko położone nadajniki pracują w kanałach 1,2,3 - pamiętajmy o wzajemnych pokrywaniu się tych kanałów.
- przenieść router w inne miejsce (nawet zmiana położenia o pół metra może przynieść poprawę) - zwykle najlepiej umieścić router w centralnym punkcie mieszkania.
Pomocne programy skanujące pasmo WiFi:
Dla komputerów klasy PC: inSSIDer
Dla urządzeń z systemem Android: Wifi Analyzer
Dla urządzeń z systemem iOS: Network Analyzer Lite
- przejść na pasmo 5GHz
Pasmo 5GHz
Wiele urządzeń pozwala na pracę w paśmie 5Ghz (standard 802.11 a/ac). W paśmie 5GHz dostępnych jest więcej kanałów, częstotliwości nie zachodzą na siebie.
Cechą tego pasma jest większe tłumienie fal radiowych przez przeszkody niż pasma 2.4GHz - oznacza to, że np. w pokoju obok będzie niższa moc sygnału ale jednocześnie oznacza to, że ew. zakłócenia z sąsiednich mieszkań będą tłumione znacznie mocniej.
Zalecenia - kupując nowy router wybrać model dwuzakresowy (dwupasmowy) pozwalający na jednoczesną pracę w paśmie 2,4GHz i 5GHz. Pozwoli to na zachowanie zgodności ze starszymi urządzeniami oraz lepszą pracę nowych urządzeń. Kupując nowy tablet lub komputer warto wybrać taki, który może łączyć się w paśmie WiFi 5GHz (802.11a, 802.11ac).
SPRAWDŹ PRĘDKOŚĆ
Jedynym uznawanym testerem prędkości do postępowania reklamacyjnego jest system PRO Speed Test. Test musi zostać wykonany jako certyfikowany.
Aplikacja stacjonarna na komputery z systemem Windows i macOS – PRO Speed Test została certyfikowana przez Prezesa UKE od dnia 01.12.2020 na okres 2 lat. Aplikacja jest certyfikowanym mechanizmem monitorowania i umożliwia przeprowadzenie pomiarów certyfikowanych oraz wygenerowanie Raportu z certyfikowanych pomiarów jakości usługi dostępu do Internetu. Raport można wykorzystać m.in. w postępowaniu reklamacyjnym do wykazania stałych i powtarzających się rozbieżności pomiędzy faktycznym wykonaniem usługi dostępu do Internetu, a wskazanymi w umowie wartościami.
Czym są pomiar certyfikowany i niecertyfikowany?
Pomiar certyfikowany to pomiar, który spełnił wszystkie poniższe warunki, tj. został przeprowadzony:
• na łączu operatora stacjonarnego;
• w aplikacji dedykowanej dla systemu Windows lub macOS;
• z użyciem karty sieciowej odpowiedniej do przepływności łącza (wymagana prędkość połączenia interfejsu sieciowego to 2500 Mb/s lub 1000 Mb/s dla maksymalnej prędkości z umowy poniżej 1000 Mb/s lub 100 Mb/s dla maksymalnej prędkości z umowy poniżej 80 Mb/s
• gdy obciążenie procesora przed pomiarem było mniejsze niż 20%;
• gdy obciążenie procesora w trakcie pomiaru było mniejsze niż 85%;
• gdy prędkość transmisji danych pochodząca od innych aplikacji nie była większa niż 2,5 Mb/s w każdym kierunku;
• przy braku aktywnych połączeń wirtualnej sieci prywatnej (VPN);
• przy braku aktywnego udostępniania Internetu na urządzeniu końcowym użytkownika;
• przy braku obecności innych urządzeń (poza routerem i komputerem użytkownika) w sieci;
• przy podłączonym zasilaczu sieciowym AC w przypadku urządzenia z możliwością zasilania bateryjnego.
W przypadku niespełnieniu któregokolwiek z ww. warunków pomiar nie będzie certyfikowany. Taki pomiar ma wyłącznie walor informacyjny.
więcej informacji na stronie https://cik.uke.gov.pl/uslugi-teleko/pomiar-predkosci-internetu/certyfikowany-mechanizm/ oraz https://pro.speedtest.pl/
Sprawdź prędkość (pomiar niecertyfikowany)
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.