Podczas specjalnej prelekcji, Tomasz Rosiak- kardiolog inwazyjny pracujący na co dzień na oddziale kardiologicznym wieluńskiego szpitala podkreślił nie tylko korzyści zdrowotne płynące z regularnej aktywności fizycznej, ale także podzielił się własnym doświadczeniem i historią, ukazując, jak sport stał się integralną częścią jego życia.

W  dalszej części spotkania poruszono też kwestie związane z cukrzycą. To schorzenie wymaga kompleksowej opieki, a edukator zdrowotny pomaga pacjentom na co dzień funkcjonować z cukrzycą, nauczyć się monitorować poziom glukozy we krwi, stosować leki, a także prowadzić zdrowy styl życia, obejmujący odpowiednią dietę, regularną aktywność fizyczną i kontrolę wagi.

Niestety mamy coraz więcej cukrzyków w Polsce, część z nich w ogóle nie wie, że jest chora. Cukrzyca w początkowej fazie nie daje bowiem żadnych widocznych objawów. Pozostał nam jeszcze mózg. Nauka i trening pamięci są istotne dla utrzymania zdrowego funkcjonowania mózgu.

Projekt "Trening pamięci - 5 minut dla mózgu", który poprowadziła edukatorka - Justyna Jakubów to innowacyjne podejście do dbania o kondycję umysłową. W ramach tej części prelekcji, uczestnicy zdobyli praktyczne narzędzia do poprawy swojej pamięci, koncentracji i umiejętności poznawczych.

Po prelekcjach uczestnicy spotkania mogli też skorzystać z bezpłatnej analizy składu masy ciała, porozmawiać ze specjalistami, w tym ekspertami ds. profilaktyki Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.