Działkowe życie to nie tylko praca, także rekreacja, a w tym przypadku również wspólne świętowanie. W trakcie tej działkowej uroczystości były też wyróżnienia i odznaczenia. Wręczano m.in. medale zasłużonym działkowcom. Brązowa odznaka związkowa „Zasłużony Działkowiec” trafiła do rąk Józefa Kołaczyka, Haliny Gniły, Kazimierza Sztuki, Danuty Tomali i Krzysztofa Rychlika.

W konkursie "Najsmaczniejsze ciasto" zwyciężyła natomiast Mirosława Kośmider za przepyszny jabłecznik. I jeszcze garść jakże przydatnych informacji: całkowita powierzchnia „Poziomki” to ponad 9,514ha, powierzchnia wszystkich działek to z kolei 7,95ha. Samych działek jest na terenie ogrodu 242, a działkowców 314.

Działkowcy uprawiają głownie pomidory i ogórki, ale jest też sałata, rzodkiewka , marchew, pietruszka, dynie, cukinie, buraki, fasolka. Zdarzają się też ziemniaki. Jeśli chodzi o owoce to są to głównie truskawki, maliny, jeżyny, borówki, jabłka, gruszki ,śliwki i wiśnie. A zatem działkowcy mają smaczne i słodkie działkowe życie.

W trakcie „Dnia Działkowca” był też wykład Barbary Zadkiej z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie. W tym roku mówiono o uprawie i biologicznych metodach ochrony roślin. Przez cały czas trwania Dnia Działkowca do dyspozycji „najmłodszych ogrodników” były dmuchańce. Dzieci zabawiały też panie animatorki.