Choroby cywilizacyjne występują najczęściej z zanieczyszczenia powietrza lub innych zakaźnych zjawisk. Powietrze nad wieloma miastami jest żółtobrunatne a horyzont ginie za mgłą nazywaną smogiem. Ten przerażający widok spowodowany jest zanieczyszczeniami powietrza. Współcześnie do atmosfery ziemskiej masowo dostają się gazy i mikroskopijne pyły. Tylko czasem pochodzą one ze źródeł naturalnych, jak np. wybuchy wulkanów lub pożary buszu. Powietrze w mieście zawiera mieszaninę szkodliwych gazów. Toksyczne gazy z zakładów przemysłowych mieszają się z sadzą, tlenkami azotu, tlenkami węgla i ołowiem ze spalin samochodowych.

Na ten temat specjalny wykład wygłosił zaproszony na  sesję dr hab. n.med. Piotr Woźniak- z-ca dyrektora d/s lecznictwa Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Podczas sesji zaprezentowano również wykład o chorobach społecznych zagrażających współczesnemu człowiekowi. Wygłosił go dr n.med. Paweł Ziółkowski- kierownik oddziału medycyny ratunkowej CZMP w Łodzi

Choroby cywilizacyjne nierozłącznie wiążą się z pojęciem chorób społecznych. Granica między nimi jest dość niewyraźna. Choroby cywilizacyjne przez swą powszechność stają się chorobami społecznymi. Ich przyczyną jest postęp techniczny, rozwój przemysłu, urbanizacji, motoryzacji oraz chemizacja środowiska. Wiele z tych schorzeń jest następstwem wypadków, zatruć przemysłowych, hałasu, zanieczyszczeń środowiska, a zwłaszcza skażenia gleb, wody, powietrza i żywności.

Podczas sesji zorganizowanej pod patronatem posła na sejm Mieczysława Łuczaka i starosty Andrzeja Stępnia rozstrzygnięto również konkurs “Rozwój cywilizacyjny  a zdrowie człowieka” oraz dyskutowano o działaniach placówek oświatowych w różnych krajach w zakresie profilaktyki schorzeń cywilizacyjnych. Dłuższa relacja z  tego spotkania już w najbliższym programie lokalnym TVK WSM.

O zdrowiu w Koperniku
 
Fot. Robert Kałuża