Na wystawie można zatem zobaczyć żubra w jego naturalnych rozmiarach i środowisku, zaaranżowanemu dzięki Nadleśnictwu Wieluń. O popularności żubra świadczą monety, banknoty i medale z jego wizerunkiem użyczone przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów.
Wystawie towarzyszą teksty przybliżające zarówno historię, jak i zwyczaje tego królewskiego zwierza a także przyrodniczy film edukacyjny. Żubr, to zwierzę, które wyginęło w naturalnym środowisku.
W dużej mierze przyczyniła się do tego działalność człowieka. Po wielu zabiegach żubra przywrócono puszczy w 1952 r, kiedy to na wolność wypuszczono dwa pierwsze osobniki. Dziś w Puszczy Białowieskiej żyje ponad 700 żubrów.
W całej Polsce zarówno na wolności, jak i w ogrodach zoologicznych jest ich ponad dwa tysiące. Z polskich hodowli żubry trafiają do różnych miejsc w Europie. Wystawie towarzyszą warsztaty dla dzieci połączone z opowieścią o królu puszczy.
O HISTORII I ZWYCZAJACH ŻUBRÓW NA WYSTAWIE W MUZEUM [VIDEO]
Czy żubr jest królem puszczy? Jeśli ktoś ma wątpliwości, Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprasza na nową wystawę czasową poświęconą temu zwierzęciu. Majestatyczne żubry przyjechały prosto z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.