Przypominamy zatem, że dary można przynosić do siedziby byłej Szkoły Muzycznej w Wieluniu przy ul. Królewskiej 1 od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 - 18:00. Specjalny punkt do którego trafiają najpotrzebniejsze rzeczy dla wojennych uchodźców koordynowany przez Starostwo Powiatowe znajduje się z kolei w Warsztatach Budowlanych ZS nr 1 przy ul. Wojska Polskiego.
W akcję segregacji i pakowania produktów zaangażowana jest szkolna młodzież, także ta z Ukrainy, która uczy się w ZS nr 1. Uchodźcy z Ukrainy na terenie miasta i gminy Wieluń znajdują też swoje miejsce do stacjonarnego życia. Specjalne pomieszczenia dla uchodźców z Ukrainy przygotowuje też wieluński PKS. Będą one dostępne od 25 marca.
Przy Królewskiej cały czas działa też Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski po wybuchu wojny. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku od godziny 12:00 do 15:00.
Zarejestrowanie w Punkcie Informacyjnym upoważnia także do zapisania się na kurs języka polskiego dla dorosłych obywateli Ukrainy oraz do skorzystania z darów, których zbiórka prowadzona jest również przy Królewskiej.
Z kolei w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Wieluniu przy ulicy Piłsudskiego 14 prowadzona jest rejestracja i nadawanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie. W celu nadania numeru PESEL obywatele Ukrainy muszą posiadać niezbędne dokumenty.
Tymczasem Samorząd Województwa Łódzkiego dzięki współpracy z organizacją Polish Integration Support Centre - organizacją charytatywną stworzoną przez Polaków w Wielkiej Brytanii, przekazuje dary dla uchodźców, którzy zatrzymali się w naszym regionie.
Tiry wypełnione produktami pierwszej potrzeby trafiły już do siedmiu powiatów z terenu województwa łódzkiego. Dla uchodźców są koce, śpiwory, ubrania, środki higieniczne, zabawki.
Również kulturalne instytucje Wielunia włączyły się w pomoc Ukraińcom. Jak ona działa? Otóż na Dworcu Kulturalnym Wieluń Dąbrowa prowadzone będą artystyczne zajęcia integracyjne. Pierwsze odbędą się w najbliższą środę 30 marca o godz. 15. Mogą w nich uczestniczyć dzieci polskie i ukraińskie w wieku 8-14 lat.
Zapisy pod numerem telefonu: 42 656 44 88. Natomiast Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu proponuje ukraińskim dzieciom warsztaty plastyczno-literackie. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt pod nr 43 843 35 26 lub osobiście w siedzibie placówki przy ul. Narutowicza 4 (filia dla dzieci).
Z kolei kino Syrena wyświetla filmy animowane z ukraińskim dubbingiem. Wstęp dla wszystkich ukraińskich dzieci oraz ich opiekunów jest bezpłatny. Wystarczy tylko zapoznać się z repertuarem Syreny i wybrać dla siebie odpowiedni film.
WIELUŃ WSPIERA UKRAINĘ- AKCJE POMOCOWE [VIDEO]
Społeczność Wielunia cały czas angażuje się w akcję pomocy Ukrainie. Najprościej możemy to zrobić przynosząc artykuły żywnościowe i przemysłowe- także medykamenty i materiały opatrunkowe do specjalnych dwóch punktów działających na terenie miasta. Również kulturalne instytucje Wielunia włączyły się w pomoc Ukraińcom. Jak ona działa? Czytaj dalej i zobacz video.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.