W ramach tego specjalnego programu odbyły się już dwie ciekawe imprezy: warsztaty kultury żydowskiej (piszemy o tym na naszej stronie) oraz specjalna konferencja na temat wielonarodowościowej struktury Wielunia w okresie międzywojennym. Tym razem młodzież poznawała losy ewangelików, wyznawców prawosławia i Żydów na ziemiach polskich. 

Jeszcze w okresie międzywojennym nieopodal siebie stały fara, synagoga i cerkiew, niestety do obecnych czasów przetrwała w Wieluniu tylko ta ostatnia, choć budynek nie pełni już funkcji świątyni. Ślady bytności innych kultur w naszym mieście są jednak widoczne do dziś. 

Młodzież tłumnie  zgromadzona w sali muzeum mogła posłuchać m. in. o losach rodziny ewangelickiego pastora Henryka Wendta, którego nazwisko nosi jedna z wieluńskich ulic. Inność rzeczywiście ubogaca, bo wzbudza w młodzieży zdrową ciekawość. W ramach tego projektu młodzież była również na wycieczce w Łodzi, gdzie zwiedzała m. in. łódzką synagogę. Podsumowaniem wszystkich działań będą właśnie warsztaty gospel oraz niedzielny koncert finałowy, który poprowadzą muzycy ze Stowarzyszenia GOSPEL w Krakowie. Gorąco polecamy. 

Znów będą śpiewać gospel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Robert Kałuża