W czasie lekcji uczniowie dowiadują się po co się ubezpieczamy, jakie świadczenia nam przysługują kiedy jesteśmy ubezpieczeni, od czego zależy wysokość emerytury oraz jak otworzyć firmę, opłacać składki i kontaktować się z ZUS-em elektronicznie. Ta wiedza pozwoli uczniom świadomie wkroczyć na rynek pracy.
Z kolei pedagogom ZUS oferuje bezpłatne szkolenia oraz materiały dydaktyczne w postaci zeszytów dla uczniów i nauczycieli. Zawierają one scenariusze lekcji oraz materiały multimedialne w postaci prezentacji i filmików. Materiały można też pobrać ze strony zus.pl/edukacja.
Zwieńczeniem „Lekcji z ZUS” jest Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Zgłoszenia do udziału w Olimpiadzie przyjmowane są do 20 listopada. Olimpiada składa się z trzech etapów.
Pierwszy (na etapie szkoły) odbędzie się 7 grudnia br. i będzie polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Troje uczniów, którzy najlepiej rozwiążą test, będzie reprezentowało szkołę jako drużyna w drugim etapie Olimpiady, tzw. wojewódzkim, który odbędzie się 19 marca 2021 r.
Z etapu wojewódzkiego zostanie wyłoniona najlepsza szkolna reprezentacja, która jako jedyna z województwa, będzie je reprezentowała w ostatnim, krajowym etapie Olimpiady w Centrali ZUS, 16 kwietnia 2021 r.
Zakład bierze pod uwagę możliwość przeprowadzenia danego etapu zdalnie, przy wykorzystaniu wybranej platformy internetowej. Na laureatów Olimpiady czekają indeksy niektórych uczelni oraz nagrody rzeczowe.
Zgłoszenia do Lekcji z ZUS i Olimpiady można przekazywać koordynatorom ds. edukacji, których adresy i telefony można znaleźć na stronie zus.pl/edukacja. Tam też można dowiedzieć się więcej na temat projektów edukacyjnych ZUS.