Miejska ciepłownia do której podłączone są osiedla mieszkaniowe, budynki użyteczności publicznej i domki jednorodzine znacznie ułatwia sprawę czystości powietrza. Są jednak takie miejsca w mieście gdzie kominy dymią ile wlezie. A czy zawsze w piecach palony jest tylko węgiel? To już inna sprawa.
Tak czy inaczej stan czystości powietrza jest monitorowany także przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi. Pomiary czystości powietrza jeśli chodzi o Wieluń prowadzone są w trzech punktach: przy ul. POW, na ulicy Piłsudskiego i Traugutta.
W Wieluniu nie jest dramatycznie, ale jednak znaczne zanieczyszczenie powietrza przy bezwietrznej i mroźnej pogodzie występuje. Maski antysmogowe mogą rzecz jasna pomóc. Przy jej zakupie należy jednak zwróć uwagę m.in. na skróty, które widnieją na produkcie lub jego opakowaniu.
Np. CE oznacza, że producent przeprowadził procedurę oceny zgodności i deklaruje, że produkt spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne. Nie kupujmy maski bez takiego oznakowania.
W sprawę czystości powietrza w Wieluniu zaangażowało się ostatnio stowarzyszenie Zielone Płuca Wielunia. Dzięki jego staraniom przy ul. Głowackiego w Wieluniu zainstalowano specjalny czujnik mierzący czystość powietrza. Decydując się na wybór lokalizacji wzięto pod uwagę różę wiatrów dla Wielunia.
Główne masy powietrza w naszej miejscowości przemieszczają się z zachodu i północy. Zanieczyszczenia powietrza monitorowane na ul. Głowackiego będą przemieszczały się przez centrum miasta, a następnie dalej w kierunku południowym i wschodnim.
Dla uzyskania bardziej dokładnych danych należałoby rozmieścić takich czujników w mieście więcej. Miejmy nadzieję, że tak się stanie. Póki co sami dbajmy o jakość powietrza. W domowych piecach należy palić węgiel i tylko węgiel, a nie śmieci czy plastikowe butelki.