Rzeczywiście są one znacznie lepsze od tych z końca 2016 roku, choć stopa bezrobocia jest większa w powiecie niż w całym województwie. W 2017 roku status osoby bezrobotnej uzyskało 3790 osób, czyli o 177 osób mniej niż w 2016 r.

Podstawowym składnikiem napływu były ponowne rejestracje- takich zanotowano 3037. Spośród osób rejestrujących się w ubiegłym roku 96 osób należało do grupy zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
 
Wieluński PUP, ale przecież też wiele innych urzędów w kraju prowadzi całkiem sporo specjalnych programów aktywizujących osoby pozostające bez zatrudnienia. W roku 2017 na aktywizację osób bezrobotnych urząd pozyskał 11 221,8 tys. zł. Pieniądze te pochodziły z funduszu pracy oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego. W bieżącym roku urząd dysponuje już środkami na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej z Funduszu Pracy oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Będzie ich jednak znacznie mniej niż w 2017. Podobnie jak w latach poprzednich Urząd także w tym roku ma środki w ramach tzw. Krajowego Funduszu Szkoleniowego. W 2017 zawarto łącznie 27 umów z pracodawcami, w ramach których z kształcenia skorzystało 427 osób.