Chodzi też wykrywanie i rozwijanie uzdolnień, pobudzanie do twórczego myślenia, podnoszenie poziomu wiedzy geograficznej uczniów i umiejętności jej zastosowania w działaniu praktycznym. Zawody okręgowe Olimpiady miały za zadanie wyłonienie najlepszych uczniów-zawodników w województwie, czyli Okręgu Łódzkim i ich zakwalifikowanie do zawodów finałowych na szczeblu centralnym.

Zawody miały jeszcze jeden cel: chodziło o przybliżenie wszystkim uczestnikom walorów historycznych i krajoznawczych miejscowości, w której się odbywają, zapoznanie z jej środowiskiem geograficznym, dziedzictwem kulturowym oraz z najważniejszym wydarzeniami w mieście.

W zawodach pisemnych do zdobycia było 120 punktów. Najlepszy zawodnik uzyskał 98,5 punktu. Warunkiem przejścia do ustnego etapu było zdobycie przynajmniej 73 punktów.  Dobry wynik w ustnym etapie, do którego przystąpiło w sumie 14 uczestników gwarantował uczniom status finalisty.

W gronie laureatów olimpiady znalazł się m.in. Mateusz Suszkowski z ogólniaka przy Nadodrzańskiej, wychowanek Pawła Packiego. Zajął drugą lokatę podczas zawodów okręgowych 43. Olimpiady Geograficznej w Wieluniu.