Choć jest uznawany za czwartą religię świata – buddyzm to głównie system filozoficzny, duchowa nauka i styl życia, który, według jego wyznawców, ma prowadzić do wewnętrznego oświecenia.
Na wystawie można podziwiać przedmioty kultu używane zarówno w świątyniach, jak i domowych ołtarzykach, a wśród nich symbole buddyzmu: godło, dzwonki i tzw. berełka mocy, miniaturowe stupy, naczynia ofiarne i kadzielniczki, a także obiekty pomagające w odmawianiu modlitw i medytacji.
Muzeum zaprasza nie tylko na zwiedzanie tej egzotycznej wystawy, ale także na warsztaty. Będzie można na nich własnoręcznie wykonać „tankę”, czyli obraz na tkaninie z wizerunkiem Buddy. Wystawa „Sakralna sztuka Tybetu” będzie czynna do końca marca.
O SYMBOLACH BUDDYZMU NA OKOLICZNOŚCIOWEJ WYSTAWIE [VIDEO]
„Sakralna sztuka Tybetu” - to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Zgromadzone na niej eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Etnograficznego w Krakowie, zebranych przez badaczy i podróżników w XIX i XX wieku. Wystawa ukazuje bogatą kulturę buddyzmu tybetańskiego.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.