Kilka dni wcześniej wieluńscy działacze zwrócili się z apelem do mieszkańców Ziemi Wieluńskiej, w którym zachęcali do uczczenia pamięci  ofiar tragicznych wydarzeń z 1981 roku. W odezwie przypomnieli o tysiącach internowanych w okresie stanu wojennego, o prześladowanych i więzionych działaczach solidarności oraz wykształconych Polakach, którzy w powodu represji  musieli wyjechać z kraju.

Konsekwencją stanu wojennego była też masakra górników w Kopalni Wujek, gdzie zginęło 9 osób, a 24 pracowników zostało rannych. W kościele pojawiły się poczty sztandarowe struktur Solidarności z wieluńskiego Zugilu i i cementowni w Trębaczewie. Obecni byli też przedstawiciele władz samorządowych, środowiska patriotycznego oraz wieluńscy harcerze.

W czasie mszy przypomniano, że wieluńscy reformaci w okresie stanu wojennego udzielali schronienia i pomagali w konspiracyjnych spotkaniach członków Solidarności. Na zakończenie uczestnicy spotkania złożyli kwiaty i zapalili znicze pod repliką gdańskiego pomnika Trzech Krzyży.S