To wszystko w związku z proponowaną ustawą, która ma ograniczyć przychody gmin z tytułu opłat eksploatacyjnych. Gospodarzem spotkania była  Jadwiga Sobańska - burmistrz Złoczewa. Ta sąsiadująca z ziemią wieluńską gmina łączy z powstaniem kopalni największe nadzieje na rozwój.

W złoczewskim dworku, który od kilku lat jest siedzibą urzędu miejskiego, pojawił się również marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, który wspierał swoją obecnością protestujących samorządowców był również oblegany przez dziennikarzy. Samorządy mają o co walczyć, bowiem chodzi o duże pieniądze.  

W tej chwili opłaty zostają w gminach, na terenie których działają kopalnie, ale jeśli przepisy zostaną zmienione- podatki trafiać będą w zdecydowanej większości do budżetu państwa. Bardzo niekorzystne dla województwa łódzkiego zmiany dotyczyłyby zarówno działającej bełchatowskiej kopalni jaki i planowanej odkrywki w Złoczewie.

Ucierpią m.in. takie gminy jak Kleszczów, Szczerców, Rząśnia czy Sulmierzyce.
Wśród przedstawicieli z powiatów: sieradzkiegoi łaskiego nie mogło zabraknąć starosty wieluńskiego. Podczas spotkania założycielskiego wybrano władze stowarzyszenia, "Tak dla kopalni Złoczew".

W jego skład wchodzi dziesięć samorządów. Prezesem została Jadwiga Sobańska - burmistrz Złoczewa. Na  wiceprezesów wybrano: marszałka Witolda Stępnia i Pawła Osiewałę - prezydenta Sieradza.

Przewodniczącym trzyosobowej komisji rewizyjnej jest Karol Rajewski - burmistrz Błaszek, a członkami Grzegorz Tularczyk - wójt Konopnicy oraz Jarosław Trojan - wójt Osjakowa.