A mowa o spotkaniu zatytułowanym "Gospodarka o obiegu zamkniętym szansą na zrównoważony rozwój terenów niezurbanizowanych", zorganizowanym przez Ministerstwo Środowiska. Gospodarka o obiegu zamkniętym jest zupełnie nowym podejściem opierającym się na odejściu od modelu linearnego: weź - zużyj – wyrzuć.

Gmina Wieluń obok Tuczna i gminy Sokoły miała okazję przedstawić własne doświadczenia w zakresie gospodarki odpadami - ponowne użycie, odzysk i możliwości naprawy produktów. Szczególnym uznaniem uczestników konferencji cieszyły się wysokie wskaźniki odzysku odpadów ze składowiska w Rudzie. Podczas spotkania zaprezentowano rozwiązania techniczne, pozwalające na utylizację odpadów czy produkcję energii z biomasy.

Wraz z przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska Krajowym Planem Gospodarki Odpadami, plan wojewódzki rozstrzygnie na lata, jeżeli nie dziesięciolecia, możliwości gmin w zakresie realizacji celów ekologicznych (poziomów odzysku i recyklingu) oraz kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

W spotkaniu w Wieluniu wziął udział m.in. Sławomir Mazurek- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, który mówił na temat priorytetów w gospodarce odpadami. W dalszej części spotkania burmistrz Wielunia oraz zaproszeni goście zastanawiali się nad rozwiązaniami, które stworzą mieszkańcom i podmiotom gospodarczym prowadzącym działalność w naszych gminach możliwości pracy i zrównoważonego rozwoju.

Oczywiście nie mogło zabraknąć nawiązania do trudnej sytuacji wysypiska w Rudzie, które przypominamy w dalszym ciągu nie jest ujęte w programie jako spełniające wymagania tzw. RIPOK-u- Regionalnej Inslatacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.  

Jeśli tak się nie stanie, to po czerwcu 2018 roku, kiedy to wygasa pozwolenie na jego użytkowanie będziemy mieć duży problem ze śmieciami. Podczas konferencji nie zabraklo też kilku prelekcji i wykładów traktujących choćby o przetwarzaniu odpadów komunalnych w projekcie Krajowego Planu Gospodarki Odpadami.