Trwający sześć tygodni najdłuższy post w kościele chrześcijańskim jest podyktowany najważniejszymi i najstarszymi świętami w tradycji, ustanowionymi przez kościół już w II wieku. Wykład traktował o zwyczajach i obrzędach związanych z Wielkanocą, o tym, które z nich przetrawły do dziś oraz w jaki sposób zmieniają się święta na przestrzeni lat.
Ze strarych wierzeń i obyczajów przetrwało do obecnych czasów dosyć sporo. Po wykładzie można było zakupić świąteczną dekorację z wystawki przygotowanej przez koło robótek ręcznych działające przy Uniwersytecie III wieku.
Na obszerną relację ze spotkania w wieluńskim muzeum zapraszamy do świątecznego wydania Kulturalnej TVK.
O ZWYCZAJACH I OBRZĘDACH WIELKANOCNYCH [VIDEO]
Podczas wykładu w MZW słuchacze Uniwersytetu III Wieku dowiedzieli się jak przygotowywano się do Świąt Wielkanocnych w sposób ludowy i religijny, bowiem święta te są najważniejszym i najradośniejszym wydarzeniem w tradycji. Dziś do kościoła w Wielką Sobotę idziemy z koszyczkiem, natomiast kiedyś były to ogromne kosze, które musiały pomieścić duże ilości pokarmów.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.