Prezes Zbigniew Witek wprowadził przybyłych na uroczyste otwarcie gości z Krakowa oraz Wielunia w tematykę wystawy. Przypomniał, że II wojna światowa zaczęła się o 4.40 w Wieluniu, kiedy to pierwsze bomby „niemieckich terrorystów”, jak określił lotnictwo Luftwaffe, spadły na szpital p.w. Wszystkich Świętych. Prezes Towarzystwa Sztuk Pięknych wyjaśnił również nazwę ekspozycji. W nalotach bombowych na Wieluń brał udział niemiecki Legion Condor, który w 1937 roku podczas wojny domowej w Hiszpanii na prośbę generała Franco zrównał z ziemią hiszpańską Guernicę.

Pochodzący z Wielunia Zbigniew Witek podkreślił, że wystawa sprzyja „prostowaniu historii” i jest niecodzienna, ponieważ byli na niej obecni świadkowie i uczestnicy wydarzeń sprzed 75 lat - Zofia Burchacińska, Stanisław Sęczkowski oraz Tadeusz Gracz. Świadkowie podzielili się z przybyłymi swoimi wspomnieniami, dotyczącymi tragicznych wydarzeń 1 września 1939 roku.

Image

 

Z kolei profesor Tadeusz Olejnik przybliżył fakty historyczne dotyczące rozpoczęcia II  wojny światowej od ataku na cywilny Wieluń. Przypomniał, że pierwsze bomby spadły na Szpital Wszystkich Świętych oznaczone znakami czerwonego krzyża jako placówka medyczna. Podkreślił, że Wieluń przez lata pomijany przez historię, nie stara się podważać symbolu Westerplatte, ale ukazuje prawdziwe, barbarzyńskie oblicze wojny, która uderza przede wszystkim w ludność cywilną.  

Następnie dyrektor Jan Książek wręczył prezesowi Witkowi medal okolicznościowy z okazji jubileuszu 50. lecia  Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Na zakończenie głos zabrał burmistrz Janusz Antczak, który określił prezesa Witka ambasadorem Wielunia w Krakowie i podziękował za możliwość zorganizowania wystawy w Pałacu Sztuki.

Image

 

Burmistrz wyraził wdzięczność swoim współpracownikom - wiceburmistrzowi Januszowi Pamule, sekretarz miasta Magdalenie Majkowskiej, świadkom 1 września oraz wszystkim przybyłym na wystawę i przypomniał, że „mamy testament do wypełnienia wobec tych, którzy zginęli. Musimy świadczyć o prawdzie historycznej”.

Na otwarciu wystawy była obecna Isolde Felskau Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie. Ekspozycję będzie można zobaczyć do 19 października 2014 roku.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image