Ostatnim akcentem porannych uroczystości było składanie wieńców i kwiatów pod pomnikiem ofiar II wojny światowej. Uczynili to burmistrz Wielunia Janusz Antczak starosta Andrzej Stępień, posłowie, zaproszeni goście i świadkowie bombardowania Wielunia z Zofią Burchacińską na czele.

W niedzielne południe na ruinach wieluńskiej fary odbyła się msza święta koncelebrowana przez ks. Arcybiskupa Wacława Depo - metropolię częstochowskiego. Po mszy duchowni w asyście władz miasta, powiatu oraz mieszkańców Wielunia dokonali uroczystego odsłonięcia i poświęcenia kolejnych dziesięciu pamiątkowych tablic tzw. wieluńskiej golgoty. Tablice upamiętniają ofiary wojny, zarówno te, które zginęły podczas bombardowania miasta jak i te zamęczone przez Niemców w obozach koncentracyjnych.

W 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej, mieszkańcy miasta mieli jeszcze okazję obejrzeć na ruinach wieluńskiej fary poruszający dokument, film zatytułowany "Między Wieluniem a Złoczewem" w którym pierwsze chwile wojny opisują ostatni świadkowie tamtych wydarzeń mieszkańcy tytułowych miast. Na to niezwykłe, historyczne kino zaprosili wspólnie producenci obrazu: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Narodowe Centrum Kultury, a także współorganizator wydarzenia Miasto Wieluń.

reporter: Piotr Zięba, zdjęcia: Piotr Kuźnik