Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wieluniu informuje, ze świnie będące przedmiotem handlu w punktach skupu, na targowiskach oraz między gospodarstwami muszą zostać zaopatrzone w:

  • trwale i czytelne oznakowanie - świnie oznakować należy za pomocą kolczyka założonego na lewą małżowinę uszną. Powinien on zawierać 14 znaków będących numerem siedziby stada, w którym zwierzę się urodziło. Dopuszczalny jest także tatuaż.

  • świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (wyjątek stanowi przewoź świń bezpośrednio z gospodarstwa do rzeźni).

Ponadto każdy posiadacz zakupionych sztuk zobowiązany jest do posiadania świadectwa zdrowia potwierdzającego pochodzenie świń przez okres 3 lat.

Do stada zarodowego, o pełnym cyklu produkcji oraz tuczami uznanych za urzędowo wolne od choroby Aujeszky'ego, mogą, być wprowadzane świnie lub ich materiał biologiczny pochodzące ze stad o statusie urzędowo wolnym od wirusa choroby Aujeszky'ego.

W przypadku, gdy rolnik wprowadzi do gospodarstwa świnie bez świadectwa zdrowia zwierząt traci status stada urzędowo wolnego oraz prawo do ewentualnych odszkodowań w przypadku stwierdzenia wyniku dodatniego badania w kierunku choroby Aujeszkyego.
Dodatkowo jego siedziba stada zostaje zablokowana w ARiMR jako stado podejrzane o zakażenie wirusem choroby Aujeszkyego świń. W konsekwencji zablokowany jest obrót zwierzętami a hodowca obciążony jest kosztami dojazdu oraz badan.


Zgodnie z Art. 33 ustawy i identyfikacji i rejestracji zwierząt z dnia 2 kwietnia 2004 r. " Kto (...) będąc posiadaczem zwierząt nie dokonuje jego oznakowania, wprowadza zwierzęta do obrotu lub nabywa zwierzęta gospodarskie nieoznakowane (...) podlega karze grzywny"