Sześćsetna rocznica bitwy pod Grunwaldem była tematem przewodnim podczas tegorocznej Nocy Muzeów w wieluńskiej placówce, która przygotowała na tę okazję sporo atrakcji. Pierwszą z nich było otwarcie wystawy „Poczet władców Polski, królów i książąt.”

Oryginalne obrazy zostały namalowane przez uczniów Jana Matejki: Zygmunta Papieskiego i Leonarda Stroynowskiego w XIX w. na podstawie rysunków autorstwa samego Matejki. Obecni podczas premiery ekspozycji mogli poznać historię powstania 40 wyjątkowych portretów.

W 1967 r. TPSP w Krakowie odkupiło 40 portretów od spadkobierców dworku Jana Matejki i w ten sposób ocaliło ono poczet władców Polski od wywiezienia go z kraju. Wystawie portretów towarzyszyła również ekspozycja monet i banknotów, a także kopert z wizerunkami władców Polski chętnie oglądana przez zwiedzających.

Nie lada atrakcją Nocy Muzeów była prezentacja walki, strojów i uzbrojenia z czasów Grunwaldu przygotowana przez Towarzystwo Historii Doświadczalnej Dagome z Wrocławia. Jeszcze kilka razy podczas Nocy Muzeów można było podziwiać walki, stroje i uzbrojenie z XV w.

Ponadto imprezie towarzyszyła sesja popularnonaukowa z udziałem pracowników naukowych UŁ, którą oficjalnie, uroczyście otworzył burmistrz Wielunia Mieczysław Majcher. Można było wysłuchać wykładów o kampanii grunwaldzkiej w 1410 r. i udziale rycerstwa Ziemi Wieluńskiej w Wielkiej Wojnie (1409-1411). Obszerne fragmenty tego ostatniego nadamy w najbliższym magazynie Kulturalna TVK.

NOCNE ŚWIĘTO SZTUKI

{mos_ri:[muzeum]}