Szanowni Państwo,
Informujemy, że w dniu 10 listopada 2024 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej (Dz.U. z 2024, poz. 1221) (dalej zwana „Ustawą”). Ustawa ta w całości zastąpi aktualnie obowiązującą ustawę z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne.
Jesteśmy zobowiązani, w związku z powyższym, dokonać zmian we wszystkich umowach o świadczenie usług telekomunikacyjnych zawartych z Wieluńską Spółdzielnią Mieszkaniową (dalej: „Operator”) w celu dostosowania ich do wymogów nowej Ustawy.
Zmiany w umowie nie wpływają na ceny opłat abonamentowych, nie wymagają też zawierania aneksów do umowy.
Nowe wzory Informacji przedumownych (Regulaminu), cenniku usług i wzoru umowy znajdą Państwo na stronie https://tvk.wielun.pl/index.php/internet/cennik oraz w biurach WSM – w siedzibie WSM na ul. A. Struga 1 oraz w biurze TVK na os. Wyszyńskiego 41.
Informujemy, że od 26 marca 2020r. nasze serwery DNS korzystają z listy ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami publikowanej przez CERT.pl
https://www.cert.pl/ostrzezenia_phishing/
Listę aktualizujemy automatycznie co godzinę.
W sieci dostępowej TVK WSM stosowane są następujące zabezpieczenia:
1. Blokada niektórych portów
2. Blokada szkodliwych domen (DNS Blackholing)
3. Wykrywanie i reakcja na ataki DDoS - Blackholing
Bezprzewodowy dostęp do Internetu w mieszkaniu to wygoda oraz w przypadku urządzeń typu smartfon lub tablet jedyny sposób połączenia z siecią domową. Jednak popularność tej technologii i fakt, że niemal 100% naszych Abonentów mieszka w domach wielorodzinnych powoduje problem z tłokiem w "eterze", czyli wzajemnych zakłócaniem się sąsiednich urządzeń.
Większość zgłoszeń dot. problemów w dostępie do Internetu jakie otrzymujemy to problemy z domowymi routerami i sieciami bezprzewodowymi.
Sieci WiFi standardu 802.11 b/g/n pracują w paśmie 2,4GHz. Do dyspozycji mamy 13 kanałów, jednak ich częstotliwości częściowo się pokrywają co powoduje, że tylko zestaw 3 kanałów nie zakłóca się wzajemnie (np. 1, 6, 11).
Z tego pasma korzystają również urządzenia Bluetooth, bezprzewodowe myszki i klawiatury, transmitery sygnału video, kuchenki mikrofalowe...
Nasze zalecenia:
- nie używać kanałów o szerokości 40MHz (czyli przepustowości >150Mb/s) - przy zakłóceniach z innych nadajników może to nawet pogorszyć osiągane prędkości niż je poprawić.
- wybierać kanały 1, 6 lub 11 (ew. 13) - w ten sposób lepiej działa wykrywania kolizji w sieci radiowej niż sytuacja gdy trzy blisko położone nadajniki pracują w kanałach 1,2,3 - pamiętajmy o wzajemnych pokrywaniu się tych kanałów.
- przenieść router w inne miejsce (nawet zmiana położenia o pół metra może przynieść poprawę) - zwykle najlepiej umieścić router w centralnym punkcie mieszkania.
Pomocne programy skanujące pasmo WiFi:
Dla komputerów klasy PC: inSSIDer
Dla urządzeń z systemem Android: Wifi Analyzer
Dla urządzeń z systemem iOS: Network Analyzer Lite
- przejść na pasmo 5GHz
Pasmo 5GHz
Wiele urządzeń pozwala na pracę w paśmie 5Ghz (standard 802.11 a/ac). W paśmie 5GHz dostępnych jest więcej kanałów, częstotliwości nie zachodzą na siebie.
Cechą tego pasma jest większe tłumienie fal radiowych przez przeszkody niż pasma 2.4GHz - oznacza to, że np. w pokoju obok będzie niższa moc sygnału ale jednocześnie oznacza to, że ew. zakłócenia z sąsiednich mieszkań będą tłumione znacznie mocniej.
Zalecenia - kupując nowy router wybrać model dwuzakresowy (dwupasmowy) pozwalający na jednoczesną pracę w paśmie 2,4GHz i 5GHz. Pozwoli to na zachowanie zgodności ze starszymi urządzeniami oraz lepszą pracę nowych urządzeń. Kupując nowy tablet lub komputer warto wybrać taki, który może łączyć się w paśmie WiFi 5GHz (802.11a, 802.11ac).
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.