Po okolicznościowych przemówieniach uczestnicy obchodów pod obeliskiem upamiętniającym ofiary Zbrodni Katyńskiej złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów i zapalili znicze. W obchodach 85. rocznicy zbrodni katyńskiej, tak jak zresztą w wielu innych uroczystościach patriotycznych wziął także udział Henryk Strózik.

Pan Henryk już za kilka dni obchodził będzie wspaniały jubileusz z okazji 100 rocznicy urodzin. Specjalną uroczystość dla Pana Henryka Strózika zorganizuje z tej okazji ZS nr 2 im. J. Długosza. Pokażemy ją na naszej antenie w pierwszy weekend maja.

Przy okazji tego materiału warto zauważyć, że przez kilkanaście dni, do 10 kwietnia na płocie kościoła Bożego Ciała przy ulicy Augustiańskiej można było oglądać wystawę wypożyczoną przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej z Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Zbrodnia Katyńska i sposób jej przedstawiania stały się przedmiotem intensywnej manipulacji zarówno ze strony ZSRR, jak i państw zachodnich. W Polsce, tabuizowana przez władze PRL, po 1989 roku stała się jedną z najważniejszych dominant pamięci historycznej III RP. O jej znaczeniu opowiadano poprzez pomniki, filmy, wystawy historyczne, muzea, portale internetowe oraz publikacje.

W efekcie nie istnieje jednolita pamięć o Katyniu, lecz różnorodne, często sprzeczne narracje. Wystawa ukazuje, jak pamięć o Katyniu zmieniała się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, jak była politycznie wykorzystywana i zniekształcana.