Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL przy wsparciu m.in. Komisji Europejskiej i Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Road Safety Days to działania Policji oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na podnoszenie świadomości zagrożeń, jakie mogą napotkać użytkownicy dróg oraz promujące bezpieczne zachowania i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

W ramach działań policjanci zwracają szczególną uwagę na prędkość, z jaką poruszają się kierujący, ich trzeźwość, na stosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci, korzystanie z telefonów bez zestawu głośnomówiącego. Pod lupę zostaną również wzięte zachowania niechronionych uczestników ruchu drogowego.

To ta grupa użytkowników dróg jest najbardziej narażona na tragiczne konsekwencje w trakcie różnego rodzaju zdarzeń drogowych. Przez cały tydzień na drogach naszego powiatu można będzie zauważyć patrole drogówki, które kontrolując zarówno kierujących, jak i pieszych wręczają im elementy odblaskowe.

Podczas kontroli kierowcy otrzymują od mundurowych zawieszki zapachowe do samochodów z wymownymi hasłami „Jestem trzeźwy. Jestem odpowiedzialny”, „Piłeś? Nie jedź, Nie zabijaj!" Ufundowane one zostały; przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Wieluń.