Od 30 czerwca trwa ostatni w 2008 r. nabór wniosków na dofinansowanie wsparcia dla osób pozostających bez zatrudnienia. O środki w wysokości maksymalnie 2 mln zł instytucje (m.in. samorządy lokalne, firmy szkoleniowe, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy) mogą ubiegać się do 14 sierpnia br.
Fundusze przeznaczyć można m.in. na pomoc tym mieszkańcom naszego regionu, którzy doświadczają największych trudności związanych z wejściem i utrzymaniem się na rynku pracy, a więc: osobom młodym, które nie posiadają doświadczenia zawodowego, kobietom (w tym zwłaszcza matek samotnie wychowujących dzieci), osobom po 45-tym roku życia, osobom długotrwale bezrobotnym, których powrót na z rynek pracy jest najbardziej czasochłonny i wymaga zastosowania różnorodnych instrumentów aktywizacyjnych oraz mieszkańcom obszarów wiejskich, których dotyka zjawisko bezrobocia ukrytego i dla których istotne jest tworzenie warunków do zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, a także dostarczanie zachęt do poszukiwania pracy poza rolnictwem. Oferty pomocy mogą obejmować m.in. organizację szkoleń, usług pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego, staży, praktyk zawodowych oraz tworzenie nowych miejsc pracy.
To już drugi nabór wniosków w tym obszarze. W wyniku pierwszego, do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi wpłynęło 177 wniosków, z których 26 zostało rekomendowanych do realizacji.

Na sierpień planowane są również ostatnie w tym roku nabory wniosków w ramach tzw. małych grantów. To propozycja przede wszystkim dla samorządów lokalnych oraz organizacji działających na rzecz mieszkańców gmin wiejskich, wiejsko-miejskich i miast do 25 tys. mieszkańców.
Środki w wysokości do 50 tys. zł przeznaczyć można na przygotowanie mieszkańców do podejmowania pracy w zawodach pozarolniczych poprzez m.in. organizację zajęć z zakresu poszukiwania pracy i krótkie szkolenia zawodowe  oraz na rozwój integracji społeczności lokalnych poprzez zwiększenie udziału mieszkańców w życiu społecznym swojej miejscowości
Uzyskując wsparcie w ramach małych grantów można m.in. organizować czas wolny dla dzieci, młodzieży i dorosłych (w tym warsztaty artystyczne, zawody sportowe, festyny integracyjne, wycieczki, pikniki rodzinne, konkursy), wspierać funkcjonowanie organizacji lokalnych i kół gospodyń wiejskich, pomagać osobom dotkniętym ubóstwem i uzależnieniami, oraz podejmować inicjatywy propagujące walory miejscowości (np. szlaki turystyczne, kuchnię regionalną czy rękodzieło artystyczne). Możliwości przeznaczenia środków w ramach małych grantów jest dużo więcej - tyle ile lokalnych potrzeb i inicjatyw.

Szczegółowe informacje na temat prowadzonych naborów wniosków można uzyskać w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Łodzi (http://efs.wup.lodz.pl, tel. 042 632-01-12 wew. 119, 120).
Tym, którzy nie mają pomysłu na projekt polecamy także BAZĘ PROJEKTÓW na stronie internetowej WUP w Łodzi, gdzie można zapoznać się z przedsięwzięciami, które już uzyskały dofinansowanie.