Na wystawie można podziwiać pojedyncze obiekty, jak również całe serwisy, których zdobienia zależne były od panującej mody. Mamy więc motywy chińskie, kwiatowe, a nawet pojawiają się owady, których widok na talerzu bynajmniej nie odbierał apetytu.
Kolekcjonerki podkreślają, że w zasadzie każdy z obiektów jest wyjątkowy i ma swoją historię. Porcelana mimo jest dosyć kruchą materią przetrwała setki lat. Tym bardziej każdy z prezentowanych obiektów jest unikatem. Na co zatem powinno się zwracać uwagę mając w rękach porcelanę? Zobacz video.
Wernisaż uświetnił występ Królewskiego Zespołu Tańca Dawnego „La Danse” z Kutna, który nawiązywał bezpośrednio do czasów panowania króla polskiego Augusta II Mocnego, któremu Europa zawdzięcza wynalezienie porcelany. Na wernisaż do muzeum dotarło wielu znawców i kolekcjonerów.
O technikach naprawy starej porcelany mówiła ekspertka Alicja Szostakiewicz. Wystawie towarzyszy katalog, który jest do nabycia w MZW. Ci, którzy jeszcze nie zobaczyli tej pięknej ekspozycji, mają czas do połowy sierpnia.