Od 2000 r. Wieluń i Osterburg są bowiem miastami partnerskimi. W czasie przygotowanej z okazji 50-lecia gali był czas na wspomnienia, podziękowania, przemówienia.
W uroczystości gośćmi honorowymi byli prekursorzy polsko-niemieckich spotkań w Wieluniu i Osterburgu: nestor wieluńskiego szczypiorniaka Henryk Bogus, emerytowany dyrektor ZS nr 2 Henryk Strózik, były burmistrz Wielunia Zygmunt Adamski i Jörg Reitzig - trener i honorowy prezes HSG Osterburg.

Z kolei wśród przedstawicieli władz samorządowych pojawili się Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, wiceburmistrz Joanna Skotnicka-Fiuk, starosta Marek Kieler, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Owczarek ze strony polskiej oraz: burmistrz Osterburga Nico Schulz, wiceburmistrz Detlef Kreanzel i przewodniczący Rady Miejskiej Torsten Schulz.

Władze federacji piłki ręcznej reprezentował prezes Łódzkiego Związku Piłki Ręcznej Marek Sobolczyk, a wśród zaproszonych gości nie mogło oczywiście zabraknąć byłych i obecnych działaczy obu klubów, polskich i niemieckich trenerów, zawodników, sponsorów MKS, dyrektorów współpracujących placówek i pozostałych przyjaciół MKS-u.

W części artystycznej wystąpiła Marysia Sułkowska - uczennica Szkoły Podstawowej w Kurowie. Nazajutrz rozegrano w hali WOSiR turniej międzynarodowy z okazji jubileuszu, którego zwycięzcą zostali goście z Osterburga. W rywalizacji trzynasto i czternastolatków młodzi Niemcy nie mieli sobie równych.

Wszystkie drużyny przewyższali bowiem zarówno warunkami fizycznymi, jak i przygotowaniem taktyczno-technicznym. Do strony sportowej jubileusz wrócimy za tydzień w rozmowach z przedstawicielami klubu HSG Osterburg.