Organizatorzy podkreślali również, że ważnym elementem była współpraca całej rodziny przy tworzeniu pracy konkursowej. Na konkurs wpłynęło 67 prac, które były oceniane w trzech kategoriach wiekowych. Liczyła się praca twórcza i pomysłowość, dlatego im więcej elementów było zrobionych własnoręcznie, tym większe szanse na zwycięstwo.
Jury oceniało ponadto ogólne wrażenie artystyczne, motywy regionalne oraz wykorzystanie naturalnych materiałów przy wykonywaniu szopki. Szopki różnią się między sobą wielkością, materiałami i ilością włożonej pracy. Ta się opłaciła, bo nagrodzeni - oprócz tradycyjnych dyplomów i książek - otrzymali także bony na zakupy w sklepie z elektroniką.
Prace zbiorowe na konkurs zgłosili także uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu. Podjęli się nie lada zadania, bo swoje prace wyrzeźbili w drewnie. Jury przyznało szopkom I i III miejsce podkreślając, że noszą one znamiona tradycyjnej wieluńskiej rzeźby ludowej. Wszystkie prace konkursowe można oglądać w muzeum do 15 stycznia 2023 r.