Dzieci ponadto miały zapewniony darmowy transport do stolicy województwa, obiad i słodkie przekąski. Ukraińskie dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki do Łodzi. Poznały tam bibliotekę wojewódzką, pracowały i bawiły się w dwóch grupach wiekowych, obejrzały przedstawienie teatrzyku Kamishibaj, uczyły się używać pałeczek i tworzyły własne orgiami.

Ale w Wieluniu też im się podoba. Na co dzień uczą się m.in. w SP nr 4 i SP nr 2. Praca z ukraińskimi dziećmi daje wieluńskim nauczycielom sporo satysfakcji i wzywań jednocześnie. Dzieci bardzo przykładają się do nauki, są otwarte na nowe wyzwania i rzecz jasna pilnie uczą się języka polskiego. Oprócz ukraińskiego, co warto zauważyć doskonale mówią też po angielsku.

Jak się okazuje znacznie lepiej radzą sobie z tym językiem od polskich kolegów. Wróćmy teraz do podsumowania projektu. Specjalne zajęcia dla dzieci poprowadziła w bibliotece jedna z jego inicjatorek, Joanna Gradowska – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wieluniu. Z kolei Marek Berger zaprezentował dzieciom „Lokomotywę” Juliana Tuwima.