Panowanie dynastii Wazów przypadało na burzliwe dzieje Rzeczypospolitej. Sam Wieluń był zniszczony podczas potopu szwedzkiego na tyle, że miasto przez wiele lat nie mogło podnieść się z upadku. O ziemi wieluńskiej w okresie wojen i niepokojów w epoce Wazów mówił dr hab. Tomasz Ciesielski, prof. UO (Uniwersytet Opolski).
Ciekawie prezentował się zbiorowy portret kasztelanów wieluńskich, który zaprezentował dr Marcin Broniarczyk, dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej. Z kolei Hanka Żerek-Kleszcz (Uniwersytet Łódzki) – przybliżyła zebranym burmistrzów i rajców Wielunia w pierwszej połowie XVII wieku. Specjalny wykład wygłosił także prof. Tadeusz Olejnik.
XVII wiek, to okres, kiedy w Wieluniu zostały ufundowane aż trzy klasztory: ss. Bernardynek, oo. Franciszkanów i oo. Pijarów. O ich historii mówił ks. dr hab. Sławomir Zabraniak z Uniwersytetu Rzeszowskiego, natomiast dr Tomasz Stolarczyk (Uniwersytet Łódzki) w swoim wystąpieniu przyjrzał się starodrukom w zbiorach biblioteki pijarskiej w Wieluniu.
ZIEMIA WIELUŃSKA W EPOCE WAZÓW [VIDEO]
Co działo się w Wieluniu podczas potopu szwedzkiego, a jakie skarby w XVII wieku skrywała biblioteka pijarska w Wieluniu – między innymi tego można było dowiedzieć się podczas konferencji popularnonaukowej „Wieluń w czasach Wazów” zorganizowanej przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.