Ciepłownia cały czas intensywnie zaopatruje się w węgiel. Nowa taryfa za ciepło obowiązuje od 1 lipca, a podwyżki to jak wiemy efekt drastycznych wzrostów cen węgla, ale też wysokich cen uprawnień do emisji CO2, będących skutkiem polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Warto to jeszcze raz przypomnieć.

Prezes Energetyki Cieplnej ma jednak dobre wiadomości. Ciepłownia cały czas intensywnie zaopatruje się w węgiel. Tego na szczęście w nowym sezonie grzewczym nie zabraknie. Choć pierwsze podwyżki cen ciepła już za nami, będzie jeszcze jedna korekta taryfy za ciepło.

Na szczęście jak zapowiada prezes Bednarski nie będzie już ona zbyt wysoka. Paliwa nie powinno też zabraknąć dla nowej, ekologicznej inwestycji ciepłowni, czyli kotłowni na biomasę. Wedle najnowszych zapowiedzi ta ruszy na przełomie września i października kiedy to ekologiczne źródło ciepła zostanie włączone do systemu ciepłowni.

Docelowo, nowa kotłownia na biomasę ma obniżyć koszty ogrzewania i co zatem idzie te związane z opłatami za emisję CO2. Odbiorcy ciepła systemowego w Wieluniu stanowią zdecydowaną większość, choć mieszkańcy ogrzewają się też gazem ziemnym oraz innymi paliwami.

Dzięki programowi Odnawialnych Źródeł Energii 59 domów w Gminie Wieluń wymieniło piece węglowe na kotły na biomasę, 123 budynki posiadają panele fotowoltaiczne, a 78 kolektory słoneczne. W programie „Czyste powietrze” realizowanym w gminie zostało złożonych 209 wniosków.