Z kolei w środę 9 marca do Łodzi drugim, specjalnym pociągiem przyjechało około 600 obywateli Ukrainy. To kolejny transport uchodźców z ogarniętego wojną kraju do województwa łódzkiego. Tym razem wśród osób jadących z pomocą do Jarosławia obecny był Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Na miejscu z Władysławem Ortylem, marszałkiem województwa podkarpackiego rozmawiał o stałych połączeniach kolejowych między województwami, tak aby ułatwić transport uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy.

Specjalny transport po mieszkańców Ukrainy został uruchomiony z inicjatywy marszałka Grzegorza Schreibera. Większość uchodźców to kobiety, dzieci i osoby starsze. Nad bezpieczeństwem wszystkich osób czuwała liczna grupa wolontariuszy.

Trzeci pociąg z mieszkańcami okolic Kijowa, Charkowa i Żytomierza przyjechał do Łodzi w nocy z piątku na sobotę (11-12 marca). Był to zarazem pierwszy skład łódzkiej kolei, który przywiózł osoby z przejścia granicznego w Dorohusku.

Specjalny transport został uruchomiony z inicjatywy marszałka Grzegorza Schreibera na prośbę rządu i we współpracy z Jakubem Banaszkiem, prezydentem Chełma. Łącznie tą drogą do Łodzi trafiło już ok. 1300 osób. Podczas podróży uchodźcom pomagali wolontariusze, którzy zostali zebrani przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Cały czas trwa nabór osób, które chcą nieść pomóc potrzebującym. Szczegóły na stronie www.lodzkie.pl/ukraina. Natomiast czwarty pociąg z uchodźcami na Dworcu Fabrycznym w Łodzi zameldował się w poniedziałek, 14 marca. Grupa około sześciuset osób została zabrana z Przemyśla pociągiem i autokarami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Podczas podróży tak jak wcześniej uchodźcom pomagali wolontariusze. Na miejscu pod nadzorem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, przyjezdnymi zaopiekowali się też żołnierze 9. Łódzkiej Brygady WOT, harcerze i strażacy.