Punktami na trasie były miejsca związane ze złotymi wiekami Wielunia. Miasto będące stolicą ziemi położonej tuż przy granicy państwa polskiego było ważnym punktem komunikacyjnym i obronnym. W tym roku mija 100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego.
W związku z tym Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej zorganizowało punkt medyczny nawiązujący do wydarzeń, które miały miejsce na Śląsku. Mimo czasu pandemii chętnych do odwiedzin muzeum nie brakowało.
Otwarta dla zwiedzających była również Baszta Męczarnia, która od XVI wieku była siedzibą kata, czyli specyficznego urzędnika miejskiego. Dosłownie chwilę przed Nocą Muzeów placówka zaproponowała także nową wystawę o Ukrainie.
Naczynia codziennego użytku, amulety i biżuteria to tylko niektóre przedmioty znajdujące się właśnie na tej nowej ekspozycji archeologicznej noszącej tytuł „Ukraina przed wiekami” pochodzącej ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Jest na niej ponad 400 eksponatów. Niektóre liczą nawet kilka tysięcy lat.
NOC MUZEÓW WRESZCIE Z UDZIAŁEM PUBLICZNOŚCI [VIDEO]
Z udziałem publiczności a nie jak w ubiegłym roku on-line odbyła się tegoroczna Noc Muzeów. Można było zwiedzać wystawy stałe i czasowe w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, w tym także nową ekspozycję „Ukraina przed wiekami”. Kolejną propozycją był spacer po mieście z przewodnikiem.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.