Bliskie sąsiedztwo powodowało, że w sprawy Górnego Śląska angażowali się także mieszkańcy ziemi wieluńskiej. Już w trakcie wstępnych prac nad traktatem wersalskim teren Górnego Śląska stał się przedmiotem targów, jako jeden z najcenniejszych obszarów przemysłowych Europy.
O losach tych ziem miał zdecydować plebiscyt. Przewodniczącym Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku był francuski generał Henri Le Rand, opowiadający się za pokojowym rozstrzygnięciem ciągnącego się sporu.
Powstanie było spowodowane rozczarowaniem wynikami plebiscytu i chęcią wykazania przed mocarstwami zachodnimi, które decydowały o ówczesnych granicach, jak silny na Górnym Śląsku jest duch Polski. Wykłady Mariusza Patelskiego oraz Jana Książka dostępne są online na profilu facebook MZW.
MUZEALNE SPOTKANIE O III POWSTANIU ŚLĄSKIM [VIDEO]
Walka o losy Górnego Śląska po I wojnie światowej była tematem spotkania w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w związku z 100. rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego. Sprawa przebiegu granicy polsko-niemieckiej jeszcze w 1921 r. nie była wcale oczywista i wymagała wielu zabiegów propagandowych, politycznych a w końcu także zbrojnych.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.