Każdy dzień zaczynał się bardzo wcześnie i kończył późno. Do tego dochodziło nowe, specyficzne środowisko, kontakt z bronią oraz dużo nowej wiedzy do przyswojenia. Szkolenie miało charakter bardzo intensywny. W ciągu 16 dni ochotnicy mogli nabyć wszystkie podstawowe umiejętności niezbędne dla każdego żołnierza.
Weryfikacją tych umiejętności jest tzw. „pętla taktyczna”, w której żołnierze przez całą dobę pokonują teren w warunkach poligonowych i wykonują szereg zadań m. in. transportują rannego z pola walki, dostarczają skrzynkę z amunicją czołgając się, udzielają pierwszej pomocy przedmedycznej, sprawdzają swoje umiejętności strzeleckie.
Egzamin odbył się w czwartek 11 lutego na poligonie w Jeżewie za Zgierzem. W sprawdzianie kończącym szkolenie uczestniczyło 39 kandydatów, w tym 13 osób ze szkolenia wyrównawczego trwającego 8 dni. Tymczasem 14 lutego przypadła 79. rocznica powstania Armii Krajowej.
Był to uroczysty dzień dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy dziedziczą i kultywują tradycje powojennych organizacji niepodległościowych. Ten dzień to także święto dla tych z żołnierzy, którzy po szkoleniu przygotowawczym złożyli przysięgę wojskową.
Była to również pierwsza w tym roku przysięga nowych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wojskowej wypowiedziało 52 ochotników z województwa łódzkiego. Przysięga odbyła się na terenie 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu, ze względu na obostrzenia sanitarne bez gości i rodzin żołnierzy.
Podczas uroczystości dowódca 9ŁBOT płk Paweł Wiktorowicz wręczył awanse na pierwszy stopień podoficerski blisko 40 absolwentem kursu SONDA. Armię Krajową z Wojskami Obrony Terytorialnej łączy: misja, struktura i terytorialność w działaniu.
Podobnie jak Armia Krajowa Terytorialsi są głęboko osadzeni w lokalnych społecznościach, z których wywodzą się żołnierze. Terytorialsi, jak niegdyś AK-owcy, wywodzą się ze społeczności lokalnych, mają bardzo silną motywację do służby i kierują się tymi samymi przekonaniami, gotowością obrony własnej Ojczyzny.
PIERWSZA W TYM ROKU PRZYSIĘGA U TERYTORIALSÓW [VIDEO]
Dobiegło końca szkolenie podstawowe i wyrównawcze dla kandydatów w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Do końcowego egzaminu czyli tzw. „pętli taktycznej” przystąpiło 39 osób. Szkolenie podstawowe i wyrównawcze to wstęp do 3-letniej służby wojskowej w szeregach żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.