Aby szkolenie podstawowe czyli tzw. „szesnastka” odbyła się w bezpiecznych warunkach wszyscy kandydaci zostali przebadani testami na obecność koronawirusa. Następnie przeszli test sprawności fizycznej, pobrali wyposażenie i umundurowanie a także odbyli szkolenia stanowiskowe.
Przyszli Terytorialsi poznają zasady taktyki wojskowej, topografii, strzelectwa oraz zasad udzielania pomocy medycznej na polu walki. Będą uczyć się także elementów walki wręcz, obsługi radiostacji oraz przejdą szkolenie saperskie.
Po zaliczeniu egzaminu końcowego, tzw. „pętli taktycznej” ochotnicy złożą przysięgę wojskową 14 lutego i rozpoczną trzyletni cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Możliwość pełnienia tzw. terytorialnej służby wojskowej pozwala na łączenie dotychczasowej aktywności zawodowej ze służbą w wojsku.
Szkolenia żołnierzy odbywają się bowiem w systemie weekendowym. Co więcej, Terytorialsi mają możliwość nabywania dodatkowych kompetencji zawodowych i specjalistycznych przydatnych zarówno w wojsku jak i w życiu cywilnym.