Z początkiem października bieżącego roku Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Po serii praktycznych i teoretycznych szkoleń 29 listopada w Zgierzu złożą przysięgę na sztandar 9ŁBOT.

Ze względu na sytuację epidemiczną szkolenia odbywają się w reżimie sanitarnym i małych grupach. Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w Wojskach Obrony Terytorialnej  powinny skontaktować się (najlepiej telefonicznie) z najbliższą Wojskową Komendą Uzupełnień (w Łodzi, Sieradzu, Skierniewicach i Tomaszowie Mazowieckim) by móc rozpocząć proces rekrutacyjny.

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej koordynują działania przeciwkryzysowe na terenie województwa łódzkiego. Wspierają służbę zdrowia pobierając wymazy, pomagają w pracach administracyjnych i logistycznych w kilkunastu szpitalach i stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także wspólnie z policjantami monitorują przestrzeganie kwarantanny.

Wszystkie te zadania łódzcy Terytorialsi wykonują we współpracy z żołnierzami 25. Brygady Kawalerii Powietrznej i 15. Brygady Wsparcia Dowodzenia. Ostatnio łódzcy Terytorialsi z różnych szpitali na terenie Łodzi przewozili łóżka do powstającego w hali Expo szpitala tymczasowego dla chorych na Covid-19.

Dowództwo 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej nawiązało kontakt telefoniczny z dyrektorami szpitali w województwie łódzkim i zaoferowało pomoc przy prowadzeniu ewidencji wolnych łóżek dla pacjentów covidowych.

Praca przy tych bazach danych polega na aktualizacji informacji w rytmie całodobowym (nie rzadziej niż co 3 godziny) we wszystkie dni tygodnia. Również w dni wolne i święta baza ma zapewnić ocenę dostępności łóżek szpitalnych w czasie rzeczywistym, a dane ze szpitali trafiają bezpośrednio do koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy przekazują je z kolei do załóg karetek covidowych.

Precyzyjne i aktualne dane umożliwiają sprawniejsze przetransportowanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zapewni jego przyjęcie tak, aby pacjenci w karetkach nie czekali godzinami na przyjęcie. Wojsko realizuje wsparcie tylko zainteresowanym podmiotom leczniczym.

Do wykonywania tego zadania skierowanych zostało 23 żołnierzy, którzy pracują w systemie zmianowym tak jak służba zdrowia. Będą wykonywać te obowiązki tak długo, jak będą o to wnioskować dyrektorzy szpitali.