Rozpoczęła je okolicznościowa msza święta w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca.
Dalsza część tych uroczystych obchodów odbyła się już na Placu Jagiellońskim, gdzie udali się zaproszeni goście i mieszkańcy Wielunia.
Nie zabrakło oczywiście okolicznościowych przemówień. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w osobach Naczelnika delegatury IPN w Opolu Tomasz Greniucha oraz dr. Ksawerego Jasiaka, pracownika IPN.
To właśnie m. in. dzięki ich staraniom historia zamordowanego w Katyniu kpt. Stanisława Mikulskiego stała się powszechnie znana. W uroczystości wzięła również udział rodzina zamordowanego kapitana na czele z jego wnukiem Leszkiem Olszewskim, który przybył do Wielunia wraz z żoną.
Kluczowym momentem uroczystości odsłonięcie na Placu Jagiellońskim pamiątkowej tablicy oraz posadzenie dębu pamięci. Były tez odznaczenia i wyróżnienia. Za zasługi w popularyzowaniu Tradycji Ochrony Polskich Granic medal otrzymał dr. Ksawery Jasiak.
Natomiast Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej otrzymało wyróżnienie od Stowarzyszenia Weteranów Polskiej Straży Granicznej. Dłuższa relacja z tej uroczystości w Temacie Tygodnia. Zapraszamy zaraz po Wydarzeniach.
PAMIĘCI KAPITANA STANISŁAWA MIKULSKIEGO [VIDEO]
Wieluńskie obchody 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej poświęcono w głównej mierze jednej, ale bardzo ważnej postaci, kpt. Stanisławowi Mikulskiemu, komisarzowi Straży Granicznej, który do wybuchu II Wojny Światowej mieszkał w Wieluniu, a jako komendant straży był odpowiedzialny za wywiad wojskowy i antyprzemytniczy.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.