W miniony weekend żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w szkoleniu przeciwkryzysowym w środowisku wodnym na zalewie Jeziorsko. Doskonalili się z technik pływania, poruszania się w wodzie w kombinezonach, technik ewakuacji poszkodowanych z wody i udzielania pierwszej pomocy tonącym.

W ramach szkolenia ćwiczono również obsługę sprzętu wojskowego przeznaczonego do operowania na zbiornikach wodnych oraz zasady i metody udzielania pomocy poszkodowanym wskutek powodzi.

Żołnierze WOT systematycznie szkolą się aby w przypadku różnych sytuacji kryzysowych wspierać społeczeństwo województwa łódzkiego. W ramach akcji #Hot450Challenge, która ma na celu wsparcie centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa łódzcy terytorialsi oddali jednego dnia prawie 10 litrów krwi.

Łódzkich terytorialsów nominowało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, ci z kolei nominują żołnierzy 25 brygady Kawalerii Powietrznej, łódzkich strażaków z Komendy Wojewódzkiej oraz swoich kolegów z 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Łódzkich terytorialsów do oddawania krwi nie trzeba zachęcać. Tylko od początku roku żołnierze oddali już prawie 120 litrów krwi. Tymczasem Łódzcy Terytorialsi dostali medale za honorowe krwiodawstwo. Otrzymali odznaczenia od Ministra Zdrowia za oddanie przez każdego z nich ponad 20 litrów krwi.

Honorowe krwiodawstwo jest jedną z form wsparcia lokalnych społeczności, jakich udzielają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W 2018 roku w WOT zainicjowano projekt pn. „KRWIoOBIEG TERYTORIALSA”, którego celem było zwiększenie ilości oddanej krwi i ilości czynnych krwiodawców.

Zbiórki krwi mające na celu wsparcie banków krwi, zwłaszcza w okresie pandemii i wakacji, kiedy zapotrzebowanie na krew rośnie a dawców jest mniej organizowane są cyklicznie. W sumie od marca 2020 r. podczas kilku zbiórek żołnierze 9ŁBOT łącznie oddali już 120 litrów krwi.

I jeszcze o rekrutacji. Kolejni kandydaci wstępują do łódzkich Terytorialsów. TEKST BNMają od 18 do 45 lat i jest wśród nich 8 kobiet. W gronie ochotników są księgowe, uczniowie i studenci, pracownicy banków, ratownicy medyczni, informatycy, nauczyciele.

Wszyscy przez 16 dni szkolenia podstawowego zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu terenoznawstwa, strzelectwa i taktyki wojskowej. Szkolenie zakończone będzie egzaminem tzw. pętlą taktyczną, po której żołnierze Obrony Terytorialnej złożą uroczystą przysięgę wojskową i zasilą szeregi 92 batalionu lekkiej piechoty w Kutnie.

Następnie co miesiąc będą powoływani na szkolenia rotacyjne, a raz w roku na dwutygodniowe szkolenie poligonowe. Łódzcy Terytorialsi bez przerwy czynnie angażują się w działania związane z epidemią koronawirusa.