Do tej pory łódzcy Terytorialsi udzielili praktycznego wsparcia ponad trzydziestu Domom Pomocy Społecznej, w tym również poprzez przeprowadzenie szkoleń dla personelu z zakresu Covid - 19 dot. m.in. tego, jak postępować by uniknąć zarażenia koronawirusem i jak właściwie stosować środki ochrony osobistej.

Na terenie województwa łódzkiego działają cztery zespoły wymazowe, które wykonały do tej pory ponad 3900 wymazów, z czego ponad tysiąc przypada na Domy Pomocy Społecznej.

W ramach wspierana służb medycznych w województwie łódzkim 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej została koordynatorem działań wojska polegających na pobieraniu wymazów od osób objętych kwarantanną w miejscach ich zamieszkania.

Ubiór ratownika medycznego może przestraszyć zwłaszcza małe dzieci i w związku z tym Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej w porozumieniu z psychologami WOT przygotowało materiały, które mają pomóc dziecku zminimalizować strach związany z kontaktem z osobą pobierającą wymaz.

Są to broszury przypominające te, z którymi najmłodsi mogą mieć kontakt w gabinecie lekarskim. Materiały są dystrybuowane przez zespoły wymazowe oraz media społecznościowe, aby dzięki rodzicom i opiekunom trafiły do jak największej liczby małych odbiorców.

Żołnierze zajmują się też załadunkiem, transportem i dostarczaniem środków ochrony osobistej i żywności do placówek i osób najbardziej potrzebujących.  Angażują się zarówno w transport wielkotonażowy jak i w dostarczanie niewielkich, pojedynczych paczek żywnościowych.

W akcje transportowe zostało zaangażowanych 1123 żołnierzy OT a także ponad 200 żołnierzy zawodowych. Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej dostarczyli ponad 70 ton różnego rodzaju materiałów.

Terytorialsi zajmują się głównie  dostarczaniem żywności dla osób objętych kwarantanną a także maseczek i środków dezynfekcyjnych do placówek zdrowia publicznego. Niemniej jednak podejmują się również nietypowych zadań.

W sumie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem już od 6 marca – w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce.