Funkcjonariusze Inspektoratu „Wieluń” musieli pilnować granicy państwowej o długości ponad 86 kilometrów. Wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu Delegatura w Opolu, uzupełniają ciekawe obiekty.
Mowa o pamiątkach i fotografiach ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz kolekcjonera Przemysława Buckiego. Z kolei Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej przygotowało dioramę przejścia granicznego.
Biorąc pod uwagę zatrudnienie w Straży Granicznej, w roku 1929 na 1 kilometr strzeżonej granicy przypadało od jednego do dwóch strażników. A pracy było co niemiara.
Okazuje się, że wśród towarów najchętniej przemycanych były sacharyna, alkohol, tytoń, ale też pomarańcze, rodzynki czy rowery. Wystawę można oglądać do 6 marca.
O STRAŻY GRANICZNEJ NA NOWEJ WYSTAWIE [VIDEO]
Aż do wybuchu II wojny światowej powiat wieluński był powiatem przygranicznym, a zachodni odcinek dawnej granicy polsko-niemieckiej przebiegał na rzece Prośnie. Formacją, która strzegła porządku i walczyła z przemytnikami była Straż Graniczna.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.