Również po kolejnej jaką było podarowanie dzwonu „Pamięć i Przestroga” od Prezydenta RP Andrzej Dudy dla miasta Wielunia upamiętniający właśnie 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Inicjatorem nadania tego tytułu był klub radnych „Łączy Nas Wieluń”,a stało się to na ubiegłorocznej, październikowej sesji Rady Miejskiej. Wniosek uzasadnił przewodniczący klubu radnych „Łączy Nas Wieluń” Jarosław Rozmarynowski.

Stosowne wnioski radni złożyli na ręce burmistrza Wielunia oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej. Pomysł takiego wyróżnienia dla prezydenta RP nie mógł się nie spodobać także radnych z PiS.

Dlatego sprawie nadano dalszy bieg. Na niedawnej konferencji prasowej Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Akulicz poinformował co dalej zadziało się w tym względzie.

Kilka dni po tej konferencji, dokładnie 22 stycznia przewodniczący rady w towarzystwie burmistrza Pawła Okrasy pojawili się w kancelarii Prezydenta RP w Warszawie.

Ministrowi Adamowi Kwiatkowskiemu przekazano wtedy dokument dotyczący nadania prezydentowi Andrzejowi Dudzie tytułu Honorowego Obywatela Wielunia.

Panowie otrzymali też informację, że Prezydent RP przyjmie tytuł. Na razie nie wiadomo jednak kiedy i w jakiej formie taka uroczystość będzie mieć miejsce w Wieluniu.

Zasady nadawania honorowego obywatelstwa reguluje uchwała rady miasta z 1998 r. Komisja Elekcyjna, w skład której wchodzą władze ratusza, przewodniczący rady oraz przewodniczący komisji stałych.

Jednomyślnie zaopiniowano wniosek o nadanie tytułu honorowego obywatela Wielunia prezydentowi Dudzie. Odrzucono jednocześnie wniosek o nadanie tego samego tytułu prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi.