Celem był dawny poligon wojskowy Krzeczów-Więcławy. Powstał on w 1938 roku w miejscu wysiedlonej wioski. Zaraz po jego utworzeniu nadzór nad poligonem sprawował Stanisław Mroczkowski, legionista, żołnierz wojny polsko-bolszewickiej.
W marszu wziął udział jego syn Józef, który wspominał czasy świetności tego miejsca. W 1938 roku na terenie poligonu odbywały się ćwiczenia wojsk pancernych, w których udział wzięło łącznie około 1500 żołnierzy.
Wydarzenie to odbiło się szerokim echem po okolicy, bo manewry trwały 6 tygodni. Marsz był okazją do przypomnienia tego faktu, także poprzez krótką rekonstrukcję walk z września 1939 r. w wykonaniu członków Stowarzyszenia Bataliony Obrony Narodowej.
Dodatkową atrakcją były zawody strzeleckie z broni pneumatycznej oraz grochówka na zakończenie marszu.
ZAWODY STRZELECKIE I HISTORYCZNA POGADANKA [VIDEO]
Po raz czwarty Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej, Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz Nadleśnictwo Wieluń zorganizowały Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 r. Niemal 400 uczestników, w tym 355 uczniów wieluńskich szkół przeszło leśną trasę.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.