Dawniejsze zwyczaje mocno różniły się od tych znanych obecnie. Warto przypomnieć, że w czasie wielkiego postu nierzadko nie jadano nie tylko mięsa, ale nawet jajek czy sera. Za to w Wielkanoc jadło się do syta i w zasadzie na tym kończyła się aktywność w pierwszy dzień świąt.
Nie wolno było wtedy odwiedzać sąsiadów, palić w piecu, gotować obiadu a nawet… czesać włosów. Autorką scenariusza spektaklu jest twórczyni ludowa Wanda Majtyka, która aż do ubiegłego roku była związana z zespołem w Ożarowie.
Spotkanie w muzeum było okazją do podziękowań za jej aktywność oraz wkład w kulturę i tradycję ziemi wieluńskiej. Pani Wanda, na co dzień mieszkanka Popowic, jest osobą wszechstronnie uzdolnioną.
Dzięki niej przetrwało wiele obrzędów i zwyczajów. Jest autorką scenariuszy i reżyserem widowisk teatralnych, laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym Baszty - najważniejszej nagrody przyznawanej na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Zespół Obrzędowo- Śpiewaczy z Ożarowa powstał w 1986 roku i ma na swoim koncie wiele sukcesów. W lipcu 2014 roku otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
OBRZĘDY I ZWYCZAJE WIELKANOCNE PROSTO Z OŻAROWA [VIDEO]
Malowanie jajek, przygotowywanie „święconego”, śmigus dyngus czy chodzenie z kogutkiem- takie oto ożarowskie zwyczaje można było zobaczyć w wieluńskim muzeum. Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy z Ożarowa w zabawny sposób przedstawił, jak kiedyś wyglądały przygotowania do świąt i samo świętowanie.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.