Podjęto też zaagadnienie wykorzystania tzw. rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe. Nie ma co ukrywać, że centra powiadamiania kryzysowego pełnią szalenie ważną rolę. To one powiadamiają lokalne samorządy, ale też media o anomaliach pogodowych, których w ostatnim czasie występuje w naszym kraju całkiem sporo.

One z kolei informują mieszkańców zagrożonych terenów. Błyskawiczna reakcja, ostrzeżenia i szybkie działanie niejednokrotnie ratują mienie, ale też życie ludzi mieszkających na zagrożonych powodziami czy dużymi wichurami terenach.

Łódzkie centrum zarządzania kryzysowego współpracuje rzecz jasna także z PCZK. Centra mają także świadomość, że w przypadku długotrwałych przerw w dostawie energii elektrycznej mieszkańcy nie mogą zwyczajnie dodzwonić się do zakładów energetycznych, aby zapytać o to kiedy znów pojawi się zasilanie.

I nie chodzi tu tak naprawdę o brak wody czy też rozmrożoną lodówkę. Często brak prądu jest przyczyną bezpośredniego zagrożenia życia na co zwrócił uwagę wójt Osjakowa.

W dalszej części konwentu mówiono o aktualnej stanie występowania ASF - afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Sytuację dotyczącą działań i sposobów zapobiegania rozpowszechnianiu się tej choroby przedstawił na konwencie Powiatowy Lekarz Weterynarii dr n. wet. Grzegorz Łuczak.

Wszyscy rolnicy w kraju zajmujący się produkcją trzody chlewnej powinni otrzymać jasne zasady bioasekuracji oraz procedury postępowania w przypadku podejrzenia stada o zakażenie.