Starosta Andrzej Stępień podziękował za przybycie i uczczenie rocznicy wyzwolenia miasta. Z kolei Henryk Stróżik w kilku zdaniach opowiedział historię ostatnich dni okupacji hitlerowskiej w Wieluniu.
"18 stycznia 1945 roku w godzinach popołudniowych było już w Wieluniu słychać odgłosy walk w Krzeczowie, gdzie oddział wojsk radzieckich miał za zadanie uniemożliwić przeprawę przez most na Warcie jednostkom niemieckim wycofującym się z Radomska.
Późnym wieczorem ulicą Częstochowską wjechali do miasta na motocyklach radzieccy zwiadowcy, a za nimi pierwsze radzieckie czołgi. Przez całą noc w mieście trwały walki, w trakcie których spłonęło kilka domów. Rankiem miasto było już wolne od niemieckich okupantów".
Z OKAZJI ROCZNICY WYZWOLENIA WIELUNIA
Samorządowcy, kombatanci z Społecznej Powiatowej Rady Związków Kombatanckich przy Staroście Wieluńskim i świadkowie wydarzeń z 18 stycznia 1945 roku złożyli znicze i kwiaty pod pomnikiem "Pogromców hitleryzmu", w ten sposób upamiętnili 73. Rocznicę Wyzwolenia Wielunia spod hitlerowskiej okupacji.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.