Zbyt niski poziom selenu ma 60 proc. kobiet i aż 90 proc. mężczyzn w Polsce. Jeżeli te niedobry w porę zidentyfikujemy i uzupełnimy, najprawdopodobniej w dużym stopniu uchronimy się przed rakiem.
Pionierskie rozwiązanie oraz unikatowe w skali światowej populacyjno- przesiewowe badania genetyczne pozwalają wykryć zagrożenie nowotworowe na kilka lub kilkanaście lat przed pojawieniem się objawów klinicznych.
Dotychczas w Wieluniu przeprowadzono 33 konsultacje, na które przybyło prawie 4,5 tys. osób. W Gminie Wieluń na podstawie danych rodowodowo-klinicznych i badań molekularnych stwierdzono dziedziczną predyspozycję do rozwoju raka u ok. 10% badanych.
JUŻ 10 LAT BADAJĄ POD KĄTEM ZACHOROWALNOŚCI NA RAKA [VIDEO]
33 konsultacja genetyczna odbyła się naturalnie w ramach realizacji programu „Populacyjno-przesiewowego wykrywania rodzin z wysoką dziedziczną predyspozycją do rozwoju nowotworów w Gminie Wieluń”. Pilotażowo u 186 osób, wśród których wcześniej wykonano badania dodatkowo oznaczono poziom mikroelementów (m.in. selenu) jako markera wysokiego rozwoju nowotworów.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.