Pod tablicą poświęconą pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego i poległych w obronie niepodległości Polski złozono okolicznościowe wiązanki kwiatów. Warto dodać, że w przeddzień święta pochodzący ze Skomlina Alfons Olejnik ps. „Babinicz” został pośmiertnie awansowany na stopień kapitana.
W czasie wojny należał on do Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, a od listopada 1945 r. działał w Konspiracyjnym Wojsku Polskim na terenie powiatu wieluńskiego. "Babinicz" w 1947 roku został skazany na śmierć.
Alfons Olejnik to jedna z dwóch osób awansowanych przez ministra obrony narodowej podczas uroczystości na Powązkach Wojskowych w Warszawie.
Po południu wielu mieszkańców naszego miasta wzięło udział w religijnych uroczystościach w Dolinie Objawienia.
W leśnej katedrze niedaleko miejscowości Kałuże mszę celebrował biskup pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej ks. Andrzej Przybylski. Nabożeństwo nawiązywało do podwójnego jubileuszu: 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej w Częstochowie oraz 100-lecia objawień w Fatimie.
Według tradycji w tym miejscu w 1856 r. jednej z mieszkanek Dzietrznik w konarach sosny ukazała się Matka Boska. W pobliżu znajduje się Źródełko Objawienia, którego woda ma podobno właściwości lecznicze.
RELIGIJNE I PATRIOTYCZNE UROCZYSTOŚCI [VIDEO]
Obchody przypadającego na 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego odbyły się w Wieluniu w taki sam sposób jak w latach poprzednich. Po mszy w intencji Ojczyzny, odprawionej w kościele św. Józefa, pochód z pocztami sztandarowymi przemaszerował na plac Kazimierza Wielkiego.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.