Założenie Wielunia przypisuje się Władysławowi Odonicowi, który władał ziemią rudzką. To jemu właśnie podczas polowania między rogami jelenia ukazał się Baranek Boży. Wydarzenie to miało miejsce dokładnie 800 lat temu.
Wieluń ukształtował się w drugiej połowie XIII wieku. Tadeusz Grabarczyk z Uniwersytetu Łódzkiego mówił o procesie powstawania miasta i przywilejach, jakie przyciągały w to miejsce kupców i rzemieślników.
Kazimierz Wielki, któremu Wieluń zawdzięcza m.in. budowę zamku i otoczenie miasta murami obronnymi jest uważany za prekursora nowoczesnej ekonomii. Jak to możliwe, że król, który według historyków nie potrafił pisać ani czytać, umiał zbudować potęgę gospodarczą Polski?
O tym mówił prof. Janusz Skodlarski z Uniwersytetu Łódzkiego. Kierownik działu archeologicznego Muzeum Ziemi Wieluńskiej Waldemar Golec referował o znaleziskach doby średniowiecza w kontekście badań baszty Swawola.
O najstarszych dziejach miasta oraz zabytkach znalezionych na terenie Wielunia opowiada wystawa „Średniowieczny Wieluń”, którą w muzeum można oglądać do listopada.
Z PANELEM DYSKUSYJNYM O HISTORII MIASTA [VIDEO]
Tematem konferencji “Wieluń w czasach Piastów” były początki Wielunia jako miasta oraz jego legendarne dzieje. Zanim Wieluń rozwinął się jako osada, a potem miasto, ośrodkiem władzy świeckiej i kościelnej była pobliska Ruda. To tam według legendy miał odpoczywać Św. Wojciech w drodze do Prus.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.