Wynikami swoich badań na temat religijności Polaków dzielili się prelegenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz Fundacji Po Staremu w Łodzi.
Mowa była zarówno o miejscach, w których proces sakralizacji rozpoczął się stosunkowo niedawno jak w krakowskiej Nowej Hucie oraz tych, gdzie kult maryjny trwa od wielu lat – jak w przypadku Matki Bożej Ludźmierskiej na Podhalu.
O miejscach lokalnego kultu, przeżywaniu świąt i eksponowaniu religijności na ziemi wieluńskiej mówił Tomasz Spychała z wieluńskiego muzeum. Konferencje etnograficzne mają w wieluńskim muzeum tradycję sięgającą 1999 roku.
W bieżącym roku kolokwium stanowiło część szerszego działania wpisanego w projekt Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. Słowo i obrazowanie. Ludowy wizerunek Chrystusa, realizowany przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
ETNOGRAFICZNA KONFERENCJA W MUZEUM ZIEMI WIELUŃSKIEJ [VIDEO]
Zrozumieć religijność Polaków. Konteksty etnograficzne- to tytuł kolokwium, które odbyło się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Celem spotkania było podjęcie refleksji nad obliczem współczesnej religijności oraz jej związków z tradycją i kulturą ludową.
Na tej stronie używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych oraz zapewniają one prawidłowe działanie witryny.